FLIR PTU-D300E
Model: D300E-HS-SS-000-SS
product image
Key Specs
Top Payload Capacity
Side Payload Capacity
25 lbs / 11.3 kg
40 lbs / 18.1 kg
In Production
HIGH PERFORMANCE WITH HEFTY PAYLOADS
RUGGED PRECISION POINTING
POWERFUL PERFORMANCE
Specifications
Performance
Pan Resolution
0.00625°
Tilt Resolution
0.00625°
Electrical
Input Voltage
12-30 VDC unregulated (fastest performance and torque @ 30 VDC)
Power Consumption [measured at 30 VDC]
60.0W, 37.5W, 27.6W, 3.3W
Mechanical
Payload Mounting
Single/dual-side mount, top mount
Slipring
Yes
Weight
28 lbs / 12.7 kg
Connections & Communications
Interface Controls
Wiring Configuration
PL01 or PL02 payload wiring options
Environmental & Approvals
Operating Temperature
-30°C to 70°C